Money, money, money

Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money
Always sunny
In the rich man's world

Przyznaj, że nucisz, gdy to czytasz. Ten fragment nie będzie o Abbie. Mógłby być, ale nie będzie. Zamiast tego będzie o inwestycjach, o przepływie pieniędzy, ale przede wszystkim będzie o marnotrawstwie. Które z kolei prowadzi do proszenia o więcej pieniędzy. Bo jak mawiają, nie ma nic bardziej nieograniczonego niż wyobraźnia człowieka z cudzymi pieniędzmi w kieszeni.

Nim zaczniesz czytać pamiętaj proszę, że:

  • Czytasz pierwszą wersję tekstu,
  • Mogą pojawić się błędy, w tym błędy rzeczowe, które będę weryfikował wraz ze składaniem książki w całość,
  • Możliwe, że to co czytasz w ostatecznej wersji będzie brzmieć inaczej,
  • Wielce prawdopodobne, że ostateczna wersja w ogóle będzie jeszcze bardziej rozbudowana,
  • Na maila below.surface.book@gmail.com możesz dzielić się tym, co przyjdzie Ci do głowy.

Poprzednie fragmenty:

Taniec mamony

Na Niewidocznym Uniwersytecie istnieje długa tradycja eksperymentów z ekonomią. Większość z nich kończy się tym, że Arcykanclerz musi wyjaśniać Patrycjuszowi, dlaczego budżet uczelni nagle wymaga dodatkowych siedemnastu zer, a piętnaście procent kampusu znajduje się w innym wymiarze. Jakimś cudem zawsze udaje mu się przekonać władze, że było to absolutnie konieczne dla postępu nauki. W ten sposób magowie odkryli coś, co inwestorzy venture capital odkrywają właśnie teraz – sztukę przekształcania spektakularnych porażek w podstawę do proszenia o więcej pieniędzy.

W ekonomii też występuje instynkt stadny. Oczywiście jest spora szansa, że uczestnicy tego rynku, na przykład inwestorzy albo founderzy, użyją innego terminu. Może być to na przykład konsensus rynkowy albo obszar strategicznego zainteresowania. Dla mnie na potrzeby tej książki to będzie instynkt stadny. Ten ekonomiczny, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez zespół ekonomistów z National Bureau of Economic Research (NBER) pod kierownictwem Williama Kerra i Ramany Nanda, prowadzi do jednego z najbardziej kosztownych aspektów kultury celebrowania porażki – systematycznej nieefektywnej alokacji kapitału inwestycyjnego [14].

Wspomniane badanie NBER pochodzi z 2019 roku i zostało zatytułowane "Financing Innovation: What Is Different About Startups?", przedstawia dogłębną analizę przepływów kapitału venture w latach 2008-2018, wykorzystując dane z ponad 34,000 rund finansowania. Kerr i Nanda zastosowali modelowanie ekonometryczne, aby prześledzić ścieżki inwestycji i ich faktyczne wyniki gospodarcze [14]. "Zidentyfikowaliśmy wyraźny wzorzec, w którym określone sektory – szczególnie te związane z nowymi technologiami i trendami konsumenckimi – konsekwentnie przyciągają nieproporcjonalnie dużo kapitału w stosunku do ich faktycznego potencjału generowania wartości," wyjaśnia Kerr. "To prowadzi do zjawiska, które określamy jako 'nadmierne inwestowanie w obszary o wysokim współczynniku porażek'" [14].

Ten artykuł dostępny jest tylko dla subskybentów

Zapisz się aby przeczytać artykuł i uzyskać dostęp do pełnej biblioteki artykułów tylko dla subskrybentów.

Zapisz się teraz Masz już konto? Zaloguj się