Gdybym dostawał złotówkę za każdym razem, gdy ktoś pyta mnie o to, jak czytać to, czy tamto, to pewnie bym sobie życie inaczej ułożył. Mówiąc krótko, byłbym bogatym człowiekiem. Bardzo bogatym. Pisząc o czytaniu, myślę o kolejności, o tym od czego zacząć, co odpuścić. I o tym ma być ten tekst, który podobnie jak poprzednie - jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie stworzyć jakąś serię - odpowie na fundamentalne pytanie. Tym razem brzmi ono tak:

Jak czytać Wiedźmina?

Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa to po prostu czytać. Pójść do biblioteki, skorzystać z tanich sklepów w internecie, gdzie można kupić książki lub po prostu pożyczyć od jakiegoś znajomego i zacząć czytać książki Andrzeja Sapkowskiego. Rzecz w tym, że przez kilkadziesiąt lat od powstania pierwszego opowiadania o Geralcie pojawiło się sporo problemów. Skupię na tym, aby uporządkować chronologię oraz przedstawić kolejność, która będzie, a przynajmniej powinna być najlepsza, jeżeli mamy zamiar przeczytać wszystkie książki o Geralcie.

Poniżej znajdziecie informacje przede wszystkim o opowiadaniach i o sadze. Bardzo ważne jest to, że owa chronologia to tylko propozycja. Jeżeli ktoś z Was uważa, że potrafi zaproponować bardziej adekwatną odpowiedź na to, jak powinno się czytać Wiedźmina, to komentarze są jego. Problem z chronologią wynika z pewnych rozbieżności pojawiających się w książkach i opowiadaniach, które dotyczą przede wszystkim datowania wydarzeń i późniejszych cytatów dotyczących tych wydarzeń. Przykładem może być ustalenie, czy akcja "Sezonu Burz" rozgrywa się w roku 1251, czy może jak każe nam sądzić sam Sapkowski w 1245. To bardzo ważne, bo okazuje się, że "wyprostowanie" datowania na przykład poprzez uważne zebranie cytatów odnoszących się do konkretnych wydarzeń pozwala na ustalenie "realnej" chronologii.

Kolejne akapity będą prezentowały tytuły, które należy czytać wraz z krótką informacją o tym, co to takiego oraz dlaczego pojawia się w tym, a nie innym miejscu. Kolejność czytania odpowiada kolejności akapitów. Istotne jest również to, że rozbiłem zbiory opowiadań, więc kierujcie się tytułami. Nie interesuje mnie też jakość poszczególnych pozycji, to musicie ocenić sami, więc jak coś się Wam nie spodoba, to zażalenia proszę wysyłać do autora konkretnego tytułu - przepraszam panie Andrzeju.

👉
No i jeszcze raz zaznaczę, to jest kolejność według chronologii wydarzeń, ustalona przede wszystkim przez fanów, więc tak, można się z nią nie zgadzać.

1. "Droga, z której się nie wraca" (Opowiadania)

Opowiadanie, które ukazało się w 1988 roku na łamach miesięcznika "Fantastyka". To na jego podstawie powstał komiks Bogusława Polcha "Droga bez powrotu". Jest to opowiadanie istotne głównie z tego powodu, że w późniejszych utworach Sapkowski wraca do niego i do wydarzeń tu opisanych. To właśnie tu dowiecie się, kto prawdopodobnie jest ojcem Geralta.

2. "Ziarno prawdy" (Opowiadania)

Oryginalnie ukazało się w 1989 roku. Tu Geralt już się pojawia i teoretycznie jest to jego najwcześniejsza przygoda przyjmując za punkt orientacyjny lata w jakich rozgrywają się pozostałe historie. Oprócz Geralta poznajemy tu też Nivellena.

Stwór był człekokształtny, ubrany w podniszczone, ale dobrego gatunku odzienie, nie pozbawione gustownych, choć całkowicie niefunkcjonalnych ozdób. Człekokształtność sięgała jednak nie wyżej niż przybrudzona kryza kaftana - nad nią wznosił się bowiem olbrzymi, kosmaty jak u niedźwiedzia łeb z ogromnymi uszami, parą dzikich ślepi i przerażającą paszczą pełną krzywych kłów, w której, niby płomień, migotał czerwony ozór. - Andrzej Sapkowski, "Ostatnie życzenie", s. 48

Ten artykuł dostępny jest tylko dla subskybentów

Zapisz się aby przeczytać artykuł i uzyskać dostęp do pełnej biblioteki artykułów tylko dla subskrybentów.

Zapisz się teraz Masz już konto? Zaloguj się