Czy porażka coś nas kosztuje? Nie chodzi tylko o nas personalnie, indywidualnie, ale nas jako całość. Jako społeczeństwo.

Jak mawia klasyk, wszystko ma swoją cenę. Porażka również. Konsekwencje niepowodzeń mają swój skumulowany koszt. Taki, który ponosi cała gospodarka.

I o tym będą kolejne fragmenty. O frycowym, które płacimy, gdy ponosimy porażkę, ale i o tym, jak wokół tych kosztów powstał cały rynek.

Nim zaczniesz czytać pamiętaj proszę, że:

  • Czytasz pierwszą wersję tekstu,
  • Mogą pojawić się błędy, w tym błędy rzeczowe, które będę weryfikował wraz ze składaniem książki w całość,
  • Możliwe, że to co czytasz w ostatecznej wersji będzie brzmieć inaczej,
  • Wielce prawdopodobne, że ostateczna wersja w ogóle będzie jeszcze bardziej rozbudowana,
  • Na maila below.surface.book@gmail.com możesz dzielić się tym, co przyjdzie Ci do głowy.

Poprzednie fragmenty:

Psychologiczna Waluta w Ekonomii Niepowodzeń

W bibliotekach Niewidocznego Uniwersytetu znajduje się tom zatytułowany "Anatomia Porażki". Najciekawszą rzeczą związaną z tym tomem jest to, że każdy, kto go czyta, odkrywa w nim całkowicie inną zawartość. Mówi się, że książka dostosowuje się do najgłębszych lęków czytelnika, choć bibliotekarze szepczą, że to po prostu dlatego, że nikt nigdy nie przechodził dalej niż pierwszy rozdział.

Jeżeli jesteśmy analitykami ekonomicznymi to zapewne konstruujemy modele, które mają opisać przedsiębiorczość. Taki model koncentruje się na elementach łatwo kwantyfikowalnych, czyli przepływach kapitału, wskaźnikach zwrotu, inwestycjach infrastrukturalnych. Jednak, jak odkrył zespół badaczy z University of California, Berkeley pod kierownictwem Michaela A. Freemana, najgłębsze koszty gospodarki porażki nie pojawiają się w tradycyjnych arkuszach kalkulacyjnych, lecz w ludzkim umyśle [9]. Badanie Freemana, opublikowane w "Journal of Business Venturing" w 2019 roku, stanowi najobszerniejsze jak dotąd badanie dotyczące zdrowia psychicznego przedsiębiorców. Metodologia była rygorystyczna: badanie długookresowe obejmujące ponad 400 założycieli startupów, z okresem obserwacji wynoszącym trzy lata, przy zastosowaniu zwalidowanych klinicznie narzędzi oceny [9].

Ten artykuł dostępny jest tylko dla subskybentów

Zapisz się aby przeczytać artykuł i uzyskać dostęp do pełnej biblioteki artykułów tylko dla subskrybentów.

Zapisz się teraz Masz już konto? Zaloguj się